çocuklarda üstsolunum yolu enfeksiyonu ve ateş düşürme ile ilgili bilgiler

Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

  1. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sebepleri nelerdir ?


Virüs ve bakteriler ÜSYE neden olurlar. ÜSYE nin % 70- 80 nedeni virüslerdir. Bakteriler sadece % 20- 30 luk kısma neden olur.


  1. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

Virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri burun akıntısı-dolgunluk hissi, 37- 38 C olan ateş, öksürük, hapşırma, baş ağrısı,boğazda yanma-ağrı, bazen gözlerde sulanma, kas ağrıları, halsizlik ve iştahsızlıktır. Bu belirtilerin hepsi veya birkaçı görülebilir.


Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda; ateş viral enfeksiyonlara göre daha yüksek 38,5- 39 C ve ateş daha sık , 4 saatte bir yükselir. Boğaz ağrısı, eklem ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, halsizlik, iştahsızlık olur.


3-Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Nasıl Bulaşır?


Hasta kişi ile 1 metre ya da daha yakın mesafeden konuşmak, hastanın öksürmesi, tıksırması, hapşırmasıyla etrafa yayılan tükürük damlaları ile sonucunda oluşur. Sadece soğuğa maruz kalma çocuğun nezle ya da bunun gibi bir hastalık geçirmesinde yeterli değildir. Çocuğun mutlaka hasta biri ile temas etmiş olması ya da onunla aynı ortamda bulunmuş olması gerekiyor. Soğuk hava da vücut direncini düşürerek mikroplarla savaşma yeteneğini azalttığı ve insanların kapalı ortamlarda bir araya gelip birbiriyle temasını kolaylaştığından dolayı hastalıklar sonbahar ve kış aylarında daha fazla görülür.


4- Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Virüslerin neden olduğu ÜSYE lerde istirahat , bol sıvı(ıhlamur, bitkisel çaylar, meyve suyu, hoşaf, komposto vb ) alınmalı. Balgamı en iyi yumuşatan ve atılımını kolaylaştıran sudur. Burun temizliği ve buruna serum fizyolojik damlatılması önerilir. Huzursuzluk ağrı ve ateş için ağrı kesici–ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Antibiyotik kullanılmaya gerek yoktur, antibiyotikler hastalığın süresini kısaltmaz, hastalığın üzerine eklenebilecek bakteriyel hastalıkların (orta kulak iltihabı, zatürre ) oluşmasını engeller.

Bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarında (özellikle bademcik iltihaplarında, sinüzitte) uygun bir antibiyotik kullanılabilir.


Ateş nedir ? Ateşli durumlarda ne yapmalıdır ?


Ateş vücut sıcaklığının koltuk altından 37.5 C , makattan 38.5 C'nin üzerine çıkmasıdır. Çocuklarda genellikle mikrobik hastalıklarda ateş yükselir. Ateş vücudun mikroplara karşı bir savunma mekanizmasıdır. Ateşli durumlarda çocuğunuzun üzerini örtmeyin, mutlaka örtmek gerekiyorsa ince bir pike veya çarşaf kullanın.

  • Çocuğunuzu soba, kalorifer gibi ısı yayan yerlere yaklaştırmayın, serin bir odada tutun.

  • boyun, koltuk altı, kasıklara oda sıcaklığındaki (18-20 C) suyla ıslatılmış bezler koyabilirsiniz. Gerekirse ılık su ile duş aldırabilirsiniz.

  • Ağrı kesici - ateş düşürücü ilaç kullanabilirsiniz.

  • Sirkeli su, alkollü su ile ıslatılmış bezler ile ateşi düşürmeye çalışmak çocuk için tehlikelidir, asla yapmayın!

hemoroid tedavi merkezi